Радиолюбител (хам от англииското ham) е човек отдаден повече или по-малко на радиовръзките, радиовълните, радиоприемане, радиопредаване, конструиране и експериментиране с радиоапаратура и антени и почти всичко, което е свързано с радиото. Радиолюбителите използват собствен жаргон, на който говорят помежду си и използват кодове за съкращаване на дълги изречения или думи.
Радиолюбителството може да бъде както хоби – така и спорт, а много често е и двете заедно. В това занимание няма нищо задължително освен да носи радост, удоволствие и удовлетворение.
Радиолюбител може да бъде всеки, няма определени и задължителни условия за да станеш радиолюбител, но за пълноценно участие в радиолюбителския живот е необходимо получаването на основни познания, на по – късен етап полагане на изпит за получаване на правоспособност и след това получаване на повиквателен знак – т.нар инициал.
Според дейността, която извършват радиолюбителите най-основно се разделят на :
Радиолюбители слушатели – извършват наблюдения (слушат) радиовръзките, които други радиолюбители осъществяват помежду си. Радиолюбителите – слушатели могат да получат т.нар. „слушателски номера“ напр. LZ-1-E-515. Радиолюбителите притежаващи слушателски номера могат да изпращат на станциите, които са слушали т.нар. QSL картички, с които уведомяват станциите, която са слушали за качеството на техните сигнали и могат да получат потвърдителни QSL картички от тях. Не е задължително, но е проява на подкрепа и уважение, радиолюбителят получил QSL картичка от радиолюбител – слушател да му отговори, изпращайки своята QSL картичка.
Радиолюбителите слушатели могат да изпитат вълнуващи моменти, слушайки отдалечени и редки станции – т.нар. DX
Радиолюбители оператори – това са радиолюбителите, успешно положили изпит за правоспособност и получили т.нар клас. Те могат да заявят в Комисията за Регулиране на Съобщенията (КРС) желание за получаване на персонален опознавателен знак (т.нар инициал), например LZ1NDV. Радиолюбителите, притежаващи инициал, могат да осъществяват самостоятелно радиовръзки в честотните диапазони и с мощности съответстващи на придобития клас (Клас-II и Клас-I).
В редиците на радиолюбителите има „ловци на лисици“ ( т.нар лисичари), които с помощта на специални радиоприемници, карта и компас търсят няколко скрити предавателя в рамките на определено време.
Много инересни и специфични са връзките на УКВ с отражение от луната – EME (от английски „earth-moon-earth“), отражения от метеори (meteor scattering), радиовръзки с помощта на отражения от самолети, радиолюбителска телевизия (SSTV, ATV). На радиолюбителите са предоставени възможности за използване на ретранслатори намиращи се на спътници на околоземна орбита, с помощта на които междуконтиненталните връзки са възможни на УКВ и СВЧ в рамките на няколко минути – времето, в което спътникът е в подходяща позиция спрямо двете радостанции осъществяващи радиовръзка.
На голяма популярност се радват цифровите видове радиовръзки като : RTTY, PSK, OLIVIA, DOMINO, HELL, FT8 и много други.
Въпреки окончателното спиране на търговското използване на телеграф (CW), все още огромно множество радиолюбители използват този вид връзки за провеждане на двустранни радиовръзки и с най – отдалечените кътчета на планетата и дори с т.нар „роботи“ на спътници в околоземна орбита.
Радиолюбителите имат своите състезания (contest), в които както казва уважавания български радиолюбител Ангел Несторов-LZ1AG -„Радиолюбителя изпитва себе си и своята апаратура“.
Лично за мен динамиката на едно добро състезание например LZ-DX Contest, IARU HF Champinship, Russian DX Contest допринася за отлични емоции и адреналин, както и с интересни връзки и кореспонденти.
Много от радиолюбителите събират дипломи – награди за установени определено количество и вид двустранни радиовръзки с различни видове станции, като всяка диплома има описани условия за нейното получаване. Пример за такава диплома е диплома „Пловдив“
Важна роля имат радиолюбителите в условия на извънредни обстоятелства като бедствия и аварии (EMCOM – от английски Emergency Communication). При множество бедствия, когато всички комуникации не работят, на помощ се включват радиолюбителите, които подпомагат и активно участват в обмена на жизненоважна понякога информация .
Всеки един аспект на нашето хоби „Трябва да носи удоволствие, защото е хоби“ – както казваше бачо Ангел- LZ1CY (Ангел Гугов – SK). (Съкращението SK е от английското „Silent Key“ или замлъкнал ключ – радиолюбител, койте вече не е сред нас).
Желаещите да станат радиолюбители – оператори, могат да се подготвят самостоятелно, с помощта на други радиолюбители или в радиоклубовете, където винаги ще намерят подкрепа и отговори на своите въпроси от „старите ламби“ 🙂
За да си радиолюбител, не е необходимо да си специалист по радиотехника и комуникации, но допълнителните знания винаги са добре дошли.
Кое е това, което ме мотивира да бъда радиолюбител ? – Същото , което мотивира и рибарите : желанието и очакването да направя радиовръзка с държава, територия или международната космическа станция, експедиция на рядко посещаван остров или станция с повиквателен знак посветен на знаково или юбилейно събитие.